W Polsce trwa dystrybucja tabletek z jodkiem potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Jest to standardowa prewencyjna procedura, związana z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie obywatelom tabletek jodku potasu. Przygotowane zostały tabletki, które przyjmowane w odpowiednim czasie uchronią tarczycę przed radioaktywnym jodem – podkreśla dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Podjęte przez rząd działania są związane z procedurami zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju. Do tabletek z jodkiem potasu będzie dołączona ulotka zawierająca informację o dystrybucji oraz o dawkowaniu preparatu. Dla wszystkich, którzy zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinni otrzymać jodek potasu, została zabezpieczona odpowiednia liczba tabletek.

Tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb. Nie powinno się przyjmować stabilnego jodu prewencyjnie.

Lista wszystkich punktów wydawania tabletek jodku potasu na terenie Gminy Masłowice:

 1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Masłowicach - miejscowość Krery oraz Masłowice nr od 20 do 60 oraz od 86 do końca,
 2. Urząd Gminy Masłowice – miejscowość Masłowice nr od 1 do 19 oraz od 61 do 85A,
 3. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kraszewicach – miejscowości Kraszewice i Koconia,
 4. Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzelcach Małych – miejscowość Strzelce Małe od nr 1 do 42,
 5. Hala sportowa po byłej szkole podstawowej w Przerębie – miejscowość Przerąb, Kolonia Przerąb, Borki, Huta Przerębska,
 6. Budynek po byłej szkole podstawowej w Ochotniku – miejscowości Ochotnik i Kalinki,
 7. OSP Bartodzieje - miejscowości Bartodzieje i Wola Przerębska,
 8. OSP Granice – miejscowość Granice i Tworowice,
 9. OSP Chełmo – miejscowość Chełmo,
 10. OSP Korytno – miejscowość Korytno i Łączkowice,
 11. OSP Strzelce Małe – miejscowość Kawęczyn oraz Strzelce Małe od nr 43 do 106.

Do pobrania:

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjna (PDF)

{gallery}/maslowice/articles/69-jodek/photo,width=200,height=200{/gallery}