Szanowni Państwo!

W obliczu dramatu wojny na terytorium Ukrainy i związanymi z tą sytuacją wyzwaniami w obszarze zdrowia publicznego, Krajowe Centrum ds. AIDS przekazuje poniżej najpotrzebniejsze informacje dotyczące leczenia antyretrowirusowego (ARV), opieki i wsparcia dla uchodźców wojennych zakażonych HIV lub chorych na AIDS.

W obliczu kryzysu takiego jak wojna, HIV często może wydawać się problemem mniej ważnym, niż dostępność wody, schronienia czy potrzeba działań ratunkowych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wśród uchodźców wojennych przybywających do naszego kraju będą także osoby które potrzebować będą natychmiastowej terapii antyretrowirusowej. Ukraina dotknięta jest drugą co do wielkości epidemią zakażeń HIV we wschodniej Europie i środkowej Azji, z liczbą osób żyjących z wirusem sięgającą około 350 tys. W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący wzrost pytań napływających do Krajowego Centrum ds. AIDS od obywateli Ukrainy, którzy zwracają się z prośbą o pomoc dotyczącą możliwości kontynuacji leczenia ARV w Polsce. Uprzejmie proszę o przyjęcie i przekazanie odpowiednim służbom następujących informacji:
1. Wszystkie osoby zakażone HIV, które nie mają możliwości kontynuowania leczenia ARV, powinny zgłaszać się do:
- Poradni leczenia HIV/AIDS, działających przy ośrodkach referencyjnych – klinikach – realizujących Rządowy Program Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce” na lata 2022–2026.
Ich adresy i numery telefonów są dostępne na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS, jednostki podległej Ministrowi Zdrowia, www.aids.gov.pl w zakładce Pacjenci z Ukrainy (tytuł w jęz. ukraińskim),
- Krajowego Centrum ds. AIDS, nie osobiście, lecz wysyłając wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Podczas wizyty w Poradni HIV/AIDS potrzebna będzie dokumentacja medyczna z leczenia – jeśli pacjent ją posiada.
3. Każdy pacjent z HIV/AIDS, szczególnie kobiety ciężarne i dzieci, zgłaszający potrzebę leczenia i problem braku leków, otrzyma czasową pomoc w tym zakresie.
4. Leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne dla pacjenta.
5. W sytuacjach nagłych narażenia na zakażenie HIV (pozazawodowego, wypadkowego), takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, należy pamiętać o profilaktyce poekspozycyjnej – PEP. Trzeba jak najszybciej (najlepiej w czasie do 48 godzin od zdarzenia) zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Leki w ramach terapii poekspozycyjnej są bezpłatne. Wykaz placówek znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co-robic/.
6. Przypominamy, że wszystkie osoby, które już pracują w Polsce, w celu uzyskania świadczeń (w tym leczenia ARV), powinny posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
7. Obecnie przygotowywane są specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczanie przez NFZ świadczeń medycznych udzielanych obywatelom Ukrainy. Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dlaobywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html.

Jednocześnie przypominam, że w każdym województwie działa przynajmniej jeden Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD), w którym każda osoba pełnoletnia może bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV. Pracujący w nich certyfikowani doradcy, w razie wykrycia zakażenia, służą wsparciem, informacjami i mogą pomóc umówić wizytę u specjalisty. Adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/pkd. Wszyscy potrzebujący, także obywatele Ukrainy, znajdą wsparcie i pomoc psychologiczną w Poradni Internetowej HIV/AIDS, wpisując wiadomość w formularzu kontaktowym: https://aids.gov.pl/pi lub Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448 (połączenie bezpłatne) i 22 692 82 26 (połączenie płatne wg taryfy operatora). W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt z Krajowym Centrum ds. AIDS: tel.: 22 331 77 77 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..